Ukupno: 1947853

Poduzetništvo od gnijezda do zvijezda: Modul 1.
Autor: Zdenko Kobeščak, 1. 6. 2018.

Poduzetništvo od gnijezda do zvijezda - naziv je projekta kojim se promiče rano učenje poduzetništva s ciljem stjecanja poduzetničkih kompetencija kod učenika osnovnih škola. Projekt financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a provodi se u tripartitnom partnerstvu Instituta za cjeloživotno učenje Poslovne akademije iz Rijeke, te OŠ Zlatar Bistrica i OŠ Stjepana Radića Brestovec Orehovički.

Prvog dana provođenja, u ponedjeljak, 28. svibnja, realiziran je prvi modul projekta, zasebno u svakoj partnerskoj osnovnoj školi.

U uvodnom dijelu predstavili su se poduzetnici koji djeluju na školskom području škole uključene u projekt, a našim zainteresiranim učenicima predstavili su se Štefica Gulija, vlasnica obrta za proizvodnju slastica "Tri užitka" i Dragutin Gulija, vlasnik firma za proizvodnju mlinaca "Zebrano". Govorili su o svojim iskustvima, uspjesima i izazovima s kojima se susreću u svakodnevnom radu, ali i upoznali naše učenike s nekim ključnim pojmovima o poduzetništvu.

Nakon toga su učenici u dinamičnom i inspirativnom brainstormingu pokušali generirati što više poduzetničkih ideja koje bi se mogle realizirati u našem Poduzetničkom gnijezdu. Vjerovali ili ne, u manje od pola sata učenici su predložili čak 135 novih proizvoda koje bi sami mogli proizvesti!

Stvari nisu ostale samo na riječima već se krenulo u realizaciju čak dviju predloženih ideja - u proizvodnju prototipa škrinjice za nakit i domaćih rezanaca od Katičinih jaja!

Uz mentorstvo učiteljica Dijane Gubez, Vesne Futivić i Marije Lončar, učitelja Krunoslava Boroša i domara Dragutina Čehulića učenici su stvarno i proizveli prvu škrinjicu i nekoliko paketa domaćih "Zlatnih niti brestovečkih" - rezanaca od domaćih jaja.

Za izuzetan trud i rezultate koje su postigli u samo jednom danu, mladi poduzetnici i njihovi mentori zaslužuju veliko priznanje i čestitke!