Ukupno: 1947119

Razmjena znanja

Dan planeta Zemlja – 22. travnja

Kako ti možeš pomoći Zemlji?

Dan planeta Zemlja prvi je put obilježen 22. travnja 1970. godine. Otada se taj dan tradicionalno obilježava u cijelom svijetu. Svatko od nas može toga dana, ali i svakoga drugog, učiniti nešto kako bi zaštitio planet na kojemu živimo. Što ti možeš učiniti? Pridruži se akciji čišćenja šume ili potoka. Možeš posaditi stablo. Sjeti se da sav otpad koji svakodnevno bacaš nije smeće. Razmisli što se od tog otpada može reciklirati, a što nikako ne bi smjelo završiti u kućnom otpadu jer bi moglo zagaditi okoliš.

Staklo nije smeće

Staklo je materijal koji se može u potpunosti reciklirati, i to bezbroj puta. Zato staklene boce ili staklenke ne treba bacati zajedno s ostalim kućnim otpadom, nego ih treba odložiti u posebno označene kontejnere. Staklenoj boci bačenoj u prirodu treba 4000 godina da nestane.

Recikliraj papir

Gotovo 30 posto otpada koje stvori tvoja obitelj je papir – novine, papirnati ubrusi, razna ambalaža… Papir se također može reciklirati i zato se odlaže u posebne kontejnere. Recikliranjem papira i ti ćeš pomoći čuvanju šuma, uštedi vode i energije te zaštiti okoliša.

Baterije su opasan otpad

Baterije u daljinskim upravljačima, mobitelima, walkmanima, satovima i ostalim uređajima prije ili kasnije prestanu raditi. Njih se ne smije bacati s ostalim kućnim otpadom jer u sebi sadrže teške metale koji nepovratno zagađuju okoliš. Stoga pronađi poseban kontejner u koji se odlažu stare baterije i o svojem otkriću obavijesti svoje ukućane i prijatelje – kako bi i oni znali kamo treba baciti istrošene baterije.

Oprezno s plastičnim bocama!

Svaki dan kupujemo sokove ili vodu u plastičnim bocama. Za razgradnju plastične boce prirodi trebaju stotine godina. Stoga i te boce treba odložiti u posebne kontejnere. No, prije nego takvu bocu ubaciš u kontejner, spljošti je – kako bi zauzela što manje mjesta.

10 puta NE gaziranim sokovima

Zasigurno ste već na više mjesta pročitali da su gazirani sokovi zlo za dječji organizam, ali ne samo dječji. Osim što su puni šećera, dugoročna i obilna konzumacija ovih napitaka punih mjehurića, može nanijeti ozbiljnu štetu organizmu.
Koje sve opasnosti kriju?

1. Debljaju

Gazirani i slatki sokovi uvelike pridonose pretilosti. Ako svakog dana popijemo limenku soka (oko 3 dcl), možemo se udebljati do jednog kilograma mjesečno. I ne treba se zavaravati da napitci s oznakom dijetna, zero, light ili bez šećera ne debljaju. Ljudi koji piju dijetne sokove, jednostavno ne mršave. Umjetna sladila uzrokuju cijeli niz fizioloških i hormonalnih reakcija koje dovode do gomilanja kilograma.

2. Oštećenje jetre

Gazirani sokovi oštećuju jetru i dugogodišnja konzumcija može dovesti do ciroze baš kao kod kroničnih alkoholičara.

3. Trulež zubi

Gazirani sokovi oštećuju zubnu caklinu i utrostručavaju proces truljenja zubi. Kiselina gaziranih sokova još je pogubnija za zube, od bijelog šećera u slatkišima. Ne uživanje u soku punom mjehurića!

PORUKA RODITELJIMA:

Roditelji, ne dajte djeci da prečesto i previše piju gaziranih pića !!!!!!!!!!!!

________________________________________________________________________

Digitalni nastavni materijal o reljefu Zemlje

Svim učenicima 5. razreda osnovne škole preporučujemo novi objavljeni nastavni materijal iz geografije koji obrađuje temu reljefa Zemlje.

Ovaj digitalni nastavni materijal sastoji se od nekoliko dokumenata iz kojih je moguće naučiti o reljefu i testirati svoje znanje. Učenje o reljefu osim usvajanja činjenica zahtjeva i vizualnu predodžbu pojava i procesa u prirodi, pa je autorica iskoristila prednosti informacijsko-komunikacijske tehnologije kao rješenje u zamjenu za terensku nastavu.

U izradi projekta korišteni su programi Microsoft PowerPoint, Word, Paint, fotografije iz MS Encarte i ostalih izvora i linkova navedenih u prezentacijama. Za izradu kvizova korišten je program Hot Potatoes 6, a za izradu tematskih karata ArcExplorer - Java Edition for Education.

Autorica ovog zanimljivog materijala je Vesna Janko, učiteljica geografije i povijesti u II. osnovnoj školi Bjelovar i urednica za nastavu na portalu www.geografija.hr.

Više o materijalu saznajte na /nastavni-materijali/reljef-zemlje