« Rujan 2017 »

Položaj (lokacija) škole

Gdje se nalazimo?

Udaljeni smo svega 5 km od Bedekovčine prema Orehovici.

Nakon novoizgrađenog prodajnog salona Grading slijedite putokaz za Orehovicu.

Osnovna škola Stjepana Radića, Brestovec Orehovički, nalazi se, zemljopisno, u samom srcu Hrvatskog zagorja, odnosno svojevrsno u središnjici trokuta na čijem bi vanjskim kranjim točkama bili gradovi Zagreb, Varaždin i Krapina. Unutarnje vrhove gravitacijskog trokuta činili bi gradovi Zabok, Zlatar i Krapina.

Upisno područje naše škole sastoji se od jedanaest raštrkanih sela na području nešto manjem od 30 km2 .Zbog takve raspršenosti teško ih je prometno povezati, ali i ostvariti veći stupanj socijalne kohezije. Zbog velike udaljenosti nekih naselja od škole osiguran je redovni školski prijevoz učenika (po zakonskoj osnovi i temeljem Državnog pedagoškog standarda) u obje smjene, te u vrijeme kada imaju izbornu nastavu ili izvannastavne aktivnosti u drugoj smjeni. Školsko područje obuhvaća oko 2600 stanovnika i 215 djece, obaveznika osnovnoškolskog obrazovanja.

Područna škola (razredna nastava) obuhvaća četiri naselja:

•   Orehovica
  • Zadravec
  • Vojnić Breg
  • Belovar Zlatarski
  • Pustodol Orehovički (djelomično)

Navedena naselja su unutar upisnog područja u udaljenosti od 0-10 km.

Matična škola u Brestovcu Orehovičkom obuhvaća, osim gore navedena četiri naselja, još osam naselja iz kojih učenici idu u školu i to su:

• Brestovec Orehovički
  • Lug Orehovički
  • Martinec Orehovički
  • Kebel
  • Grabe
  • Pustodol Orehovički
  • Lug Poznanovečki (djelomično)
  • Veliki Bukovec (djelomično)
Povijest škole

Područna škola u Orehovici
(stariji i noviji izgled škole)

Povijest školstva u Brestovcu Orehovičkom  započinje u Orehovici 1872. godine. O tome nam svjedoči 130 godina stara Spomenica orehovičke škole.

Prvi ljetopis i prvi učitelj u novosagrađenoj školi u Brestovcu Orehovičkom Viktor Kirin, nastupio je u službu na školi 1. studenog 1929. godine. Do 1934. godine na školi je zaposleno samo dvoje učitelja (bračni par Kirin).

1958./59. godine škola postaje centralna osmogodišnja sa Područnom u Orehovici u kojoj je bilo 6 razreda, a 7. i 8. razredi su dolazili u Brestovec. Od 1945. do 1961. godine kroz Brestovački školu je prošlo mnogo učiteljskih imena. Neki od njih su ostali svega nekoliko mjeseci, neki i nekoliko godina, a bilo je i onih koji su u njoj radili do kraja svog radnog vijeka.

Stara škola (stari i novi izgled) u Brestovcu Orehovičkom

Novo uređena škola u Brestovcu Orehovičkom

U  Brestovcu Orehovičkom je 1968. sagrađena iznova moderna  škola.  Nova suvremena školska zgrada nalazila se na slikovitom brežuljku u središtu Brestovca i tako je riješeno pitanje skučenog prostora. Ukupna neto površina nove škole iznosi 1350 m2Prvi ravnatelj novoizgrađene škole bio je Vladimir Novak. U novoj školi djelovao je do 1.svibnja 1980. godine. Vladimira Novaka naslijedio je Mate Ivandić koji je djelovao do 2006.g. Ravnatelj škole od 2006.g do 2011.g. bio je profesor zemljopisa Ivan Mikušić, a naslijedio ga je sadašnji ravnatelj Zdenko Kobeščak.

Tijekom ovih godina posebna  pažnja pridodaje se očuvanju okoliša škole. Budući da se broj učenika stalno povećavao, učenički prostor nije zadovoljavao potrebe škole. Stoga se u više navrata u Brestovcu pristupilo izgradnji i proširenju školskog prostora.

Kontinuirano i kvalitetno odvijao se rad učeničkih organizacija i brojnih grupa izvannastavnih aktivnosti, a za što je škola dobila niz nagrada i priznanja.

Učitelji - ravnatelji od 1872. godine do danas

Tomo Capek - prvi ravnatelj škole u Orehovici, djelovao od 1872. do 1904. godine

Nikola Kovačević - prvi učitelj škole u Orehovici, djelovao od 1872. do 1896. godine

Josip Golubić - drugi učitelj škole u Orehovici, djelovao od 1897. do 1924. godine

Juraj i Nada Vađić (učiteljski bračni par) - djeluju od 1926. do 1935. godine

Marija i Milan Pavlović (učiteljski bračni par) - djeluju od 1935. do ?

Anka Kantolić - učiteljica u Orehovici, djelovala od 1941. do 1945. godine

Antun i Vjera Kantolić (učiteljski bračni par), djeluju od 1954. do 1948. godine

Viktor Kirin - prvi učitelj u novosagrađenoj školi u Brestovcu Orehovičkom 1929. godine

Slava Rauš (kasnije Kirin) - djelatnik škole od 1930. god.

Vladimir Novak - prvi ravnatelj novoizgrađene škole u Brestovcu, djelovao od 1968. do 1980. godine.

Mate Ivandić - ravnatelj škole u Brestovcu, djelovao od 1980. do 2006. godine

Ivan Mikušić - ravnatelj škole od 2007. do 2011. godine.

Zdenko Kobeščak - sadašnji ravnatelj škole