« Ožujak 2024 »

SVRAB NA ŠKOLSKOM PODRUČJU
Autor: Ljubica Gorički, 25. 11. 2016.

Poštovani roditelji!

Obavještavamo vas da se na našem školskom području pojavio slučaj zarazne bolesti svrab ili scabies (infekcija kože). Škola je poduzela potrebne mjere u grupi u kojoj se slučaj pojavio u suradnji s epidemiologom dr. Popijač Cesar.

Preventiva se radi u grupi koja je u prvom kontaktu s bolesnom osobom. Ako vi niste obaviješteni o tome, onda to nije u grupi/ razredu u koji ide vaše dijete.

S ciljem pravovremenog djelovanja obavještavamo vas da pratite svoje dijete i ako se pojavi osip i jaki svrbež na mekanim dijelovima tijela (između prstiju, ispod pazuha, u predjelu gaćica) da se obavezno javite obiteljskom ili dežurnom liječniku.

Liječenjem i zaštitom osoba u prvom kontaktu spriječit ćemo širenje zaraze. Ukoliko se dijete liječi od svraba poštujte liječnikove naputke i obavezno obavijestite razrednika kako bi mogli dalje djelovati.

Budimo odgovorni i proaktivni, ne prestrašeni i zbunjeni.

Upute Zavoda za javno zdravstvo pogledajte pod "OPŠIRNIJE".

Upute Zavoda za javno zdravstvo KZŽ

Simptomi, što treba izbjegavati i kako liječiti svrab

Svrab ili scabies je infekcija kože koju uzrokuje grinja Sarcoptes scabiei var. hominis, maleni i oku često nevidljivi parazit ljudi koji se ukopava ispod površine kože pacijenta te na taj način dovodi do razvoja simptoma.  Svrab se češće javlja u zimskim mjesecima kada se osobe više zadržavaju u zatvorenom prostoru, rjeđe se peru i kupaju.

Simptomi svraba

Oplođena ženka u koži čovjeka kopa (buši) kanale u koje polaže jaja. Množeći se brzo, grinje neprestano kopaju nove kanale, što čovjek osjeća kao svrbež te se javlja crveni osip na mjestima koja se grebu. Prosječna inkubacija svraba je od dva do šest, maksimalno osam tjedana. Važno je znati da za to vrijeme osoba predstavlja izvor infekcije za okolinu.
Najčešće lokalizacije svraba su između prstiju šake, na ručnom zglobu, podlakticama, laktovima, pazusima, donjoj strani trbuha, unutarnjoj strani bedara, dojkama oko bradavica, spolovilu, donjoj strani stražnjice.

Prijenos svraba

Najčešći izvor zaraze je osoba pri kraju inkubacije koja još nema izražene smetnje ili bolesnik sa jasno izraženim znakovima bolesti. Svrab se prenosi s oboljele na zdravu osobu direktnim dodirom kože na kožu, spolnim odnosom ili rubljem, odjećom, ručnicima i posteljinom. Širenju epidemije pogoduju loše socijalno – ekonomske prilike, nizak higijenski standard, ali ima i nepoznatih faktora u zemljama visokoga životnog standarda i odličnih higijenskih prilika.

Liječenje i prevencija

Važna mjera u sprječavanju širenja svraba je brzo i pravovremeno otkrivanje bolesnih osoba te obrada njih i njihovih kontakata. Svi koji su bili u kontaktu s oboljelima od svraba, bez obzira jesu li razvili simptome svraba ili ne, trebaju se tretirati 5 postotnim Permetrinom ili 25 postotnim benzilbenzoatom (linimentum). Preporuka Zavoda za javno zdravstvo je tretiranje Permetrinom zbog jednostavnosti primjene, a doktor opće prakse će odlučiti kojim preparatom ćete se tretirati. Sve osobe tretiraju se ISTOVREMENO, tj. svi počinju sa tretmanom isti dan.
Permetrin se nanosi na CIJELO TIJELO, osim na lice i vlasište (glavu). Nije dovoljno mazati samo mjesta gdje koža svrbi već cijelo tijelo. Preparat se maže jednokratno, a nakon 14 sati može se tuširati. Postupak mazanja ponavlja se za sedam dana.
Benzilbenzoat također se nanosi na cijelo tijelo, osim lica i vlasišta (glave). Tretman traje pet dana, a sastoji se od nanošenja emulzije benzilbenzoata također na cijelo tijelo. Nanošenje emulzije se izvodi na način da se vata ili gaza natope emulzijom te se njome premaže tijelo i pusti da se osuši kroz desetak minuta. Nakon toga premaže se još jednom. Tijekom ovih pet dana ovaj postupak mazanja se treba ponavljati svaki dan. Za to vrijeme preporučljivo je da se ne kupa i ne tušira. Ukoliko se osoba želi tuširati ili kupati, mora odmah nakon pranja provesti cijeli postupak nanošenja benzilbenzoata na cijelo tijelo.

Postupanje s odjećom i posteljinom

Osobe koje podliježu tretmanu trebaju svu odjeću i posteljinu koju su koristili do 72 sata prije početka tretmana oprati na temperaturi od 90 Celzijevih stupnjeva (još bolje iskuhati) i nakon sušenja izglačati. Ukoliko nije moguće odjeću i posteljinu prati na 90 °C, treba ju spremiti u plastične vreće i odložiti dva tjedna. Nakon dva tjedna oprati na temperaturi prikladnoj za materijal. Na ovakav način treba postupati sa svakom odjećom, odnosno posteljinom koja se koristi za vrijeme prva tri dana tretmana.

Postupanje s prostorijama

S obzirom na teoretsku mogućnost zadržavanja grinje u malim, laganim ljuskicama kože, koje mogu strujom zraka biti prenesene na manje udaljenosti (unutar jedne sobe), preporučljivo je prvo oprati pod i površine, te pristupiti usisavanju neposredno nakon pranja, dok je pod još vlažan, a radi izbjegavanja dizanja prašine.