« Travanj 2024 »

Naša škola na svečanosti Zaklade Adris
Autor: Zdenko Kobeščak, 17. 1. 2017.

U "moru" događaja protekle godine neki su ostali, neopravdano, nezamijećeni. Između ostalih sličnih izdvajamo sudjelovanje naše škole na svečanosti u povodu dodjele donacija i stipendija Zaklade Adris.

Ustrajući na promicanju vrijednosti znanja, stvaralaštva i solidarnosti u hrvatskome društvu, od svojega je osnutka 2007. godine Zaklada Adris u deset donacijskih ciklusa dodijelila gotovo 36 milijuna kuna. Uz potpore projektima iz područja ZNANJE I OTKRIĆA, STVARALAŠTVO, EKOLOGIJA, BAŠTINA i DOBROTA Zaklada Adris stipendijama je poduprla i 266 izvrsnih učenika srednjih škola, studenata preddiplomskih i diplomskih studija, polaznika poslijediplomskoga stručnog i znanstvenog usavršavanja i poslijediplomskoga doktorskog studija.

Svečanost se održala u četvrtak, 1. prosinca 2016. s početkom u 12 sati u atriju palače HAZU-a u Zagrebu.

U velikoj i sadržajno bogatoj prigodnoj monografiji može se pročitati i o projektu naše škole kojeg je prepoznala i podržala Zaklada Adris:

NAZIV PROJEKTA: Pačja škola - patke u dvorišta vratimo, a otrove i flakserice izbacimo!

NOSITELJ PROJEKTA: Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički

VODITELJI PROJEKTA: Ana Končić i Zdenko Kobeščak

OŠ Stjepana Radića Brestovec Orehovički je mala seoska škola u srcu Zagorja koju polazi oko 220 učenika. Škola već godinama njeguje ekopoduzetništvo s ciljem očuvanja okoliša i promicanja održivog razvoja.

Kako bi se učenici naučili ekonomičnom i prihvatljivom načinu vrtlarenja i kultiviranja okoliša, u školsko dvorište vraćene su patke koje uništavaju štetnu invazivnu vrstu puževa, a ujedno smanjuju potrebu za čestim košnjama trave.

Zahvaljujući donaciji Zaklade Adris 2016. godine, OŠ Stjepana Radića osigurat će trajnost projekta PAČJA ŠKOLA osiguravanjem stabilnih uvjeta (ograđivanjem parcela unutar dvorišta, postavljanjem spremnika za vodu i kućica za smještaj pataka), te diseminaciju razultata u lokalnu zajednicu prijenosom stečenih znanja i iskustava. Tako će, zahvaljujući Zakladi Adris, učenici u "Pačjoj školi" postati katalizatori brige za okoliš i opće dobro u svojim obiteljima, selima i županiji.